გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ქანდაკება
|
სწავლები საფეხური
|
საბაზო 8 კლ.
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
20 მოსწავლე
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეს შეძლებს მიმართოს ინდივიდუალურ და ჯგუფურ სამუშაოების სხავადასხვა
სტრატეგიას.
ამოიცნობს და შეადარებს ერთმანეთს სხვადასხვა ტიპის, ეპოქისა და კულტურის ხელოვნების ნიმუშები. |
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლემ გაიხსენოს სახვითი ხელოვნების ერთ-ერთი დარგი-ქანდაკება,გაეცნოს
მის ისტორიას,განასხვავოს ქანდაკების ნიმუში სხვა დარგის ნიმუშევრისაგან. განასხვავოს
სხვადასხვა ეპოქისა და ქვეყნის ქანდაკებებისაგან.დაახასიათოს და გააანალიზოს
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლემ იცის სახვითი ხელოვნების დარგები.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
შეფასების რუბრიკები.
|
სასწავლო მასალა ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო.CD,თვალსაჩინოებები
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
1აქტივობა.წინარე
ცოდნის გახსენება(კითხვა-პასუხი,თვალსაჩინოებების გამოყენებით სახვითი ხელოვნების
სხავადასხვა დარგიდან ქანდაკების ამოცნობა)(5წთ).
2. ჯგუფური სამუშაო. ქანდაკების
სახეობების გაცნობა.მოსწავლეებს ურიგდებათ თვალსაჩინოებები, რომლებზეც გამოსახულია
სხვადასხვა სახის ქანდაკება(მრგვალი,რელიეფური), მათ უნდა აღწერონ მოცემული ნამუშევრები
და აღმოაჩინონ მათ შორის განსხვავება. აღწერა შედარება ვენის დიაგრამის გამოყენებით(10წთ).
3.მინი ლექცია.მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს სხვადასხვა ქვეყნის ქანდაკებისთვის
დამახასიათებელ ტექნიკას, ტრადიციებსა და მასალას.(ეგვიპტე,საბერძნეთი, რომი)(6წთ)).
4.CD დისკის
გამოყენებირ მოსწავლეები ეცნობიან სხვადასხვა ქვეყნის ქანდაკებებს(4წთ).
5.ჯგუფური სამუშაო.მოსწავლეებს ურიგდებათ ტვალსაჩინოებები,რომელზეც გამოსახულია
ხვადასხვა ტიპისა და ქვეყნის ქანდაკება, ასაბუთებენ თავის მოსაზრებას,თუ რატომ მიაკუტვნეს
ქანდაკების კონკრეტულ ტიპსა და ქვეყანას. ავსებენ დიაგრამას.(15წთ).
6.შეფასება
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment